Отворени за кандидатстване процедури
01.10.2022
Приключили процедури
26.01.2022
Приключили процедури
18.11.2021
Приключили процедури
ЕВРОПЕЙСКИ ПРОГРАМИ
Оперативни програми, насочени към предприятията
за програмен период 2021-2027г.
Структурна рамка на програмата
ПКИП е пряко насочена към постигането на интелигентен и устойчив растеж на българската икономика, както и осъществяването на индустриална и цифрова трансформация. Основна целева група на програмата са предприятията с фокус върху малките и средните предприятия.
Като инструмент за прилагане на Европейската политика за сближаване за периода 2021-2027 г. и в частност на Европейския фонд за регионално развитие е предвидено ПКИП да допринася за постигането на следните Цели на политиката:
- „По-интелигентна Европа чрез насърчаване на иновативния и интелигентен икономически преход“ чрез следните специфични цели (СЦ):
-
- СЦ 1- засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на въвеждането на модерни технологии;
- СЦ 2- усвояване на ползите от цифровизацията за гражданите, дружествата и правителствата;
- СЦ 3- засилване на растежа и конкурентоспособността на МСП;
- „По-зелена, нисковъглеродна Европа чрез насърчаване на чист и справедлив енергиен преход, зелени и сини инвестиции, кръгова икономика, приспособяване към изменението на климата и превенция и управление на риска“ чрез следните цели:
- Специфична цел - насърчаване на мерките за енергийна ефективност;
- Специфична цел - насърчаване на прехода към кръгова икономика;
Програмата е структурирана в три приоритета, като всеки един от тях е насочен към справяне с предизвикателства в конкретни области, които са ключови за развитието на икономиката и по отношение на които страната следва да положи усилия.
- Приоритет 1 „Иновации и растеж“ цели повишаване на иновационната активност на предприятията . Усилията са насочени към Дигитализация, конкурентоспособност и предприемачество. Специфичните цели са определени като
- СЦ 1 - засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на въвеждането на модерни технологии;
- СЦ 2 - усвояване на ползите от цифровизация на гражданите, дружествата и правителствата;
- СЦ 3 - засилване на растежа и конкурентоспособно стта на МСП, включително чрез производствени инвестиции.
- Приоритет 2 „Кръгова икономика“ има следните СЦ:
- насърчаване на мерките за енергийна ефективност и намаляване на емисиите парникови газове;
- насърчаване на прехода към кръгова икономика“
- Приоритет за техническа помощ – цели повишаване ефективността на Управляващия орган (УО), подобряване на капацитета на бенефициентите и осигуряване на информираност относно ПКИП 2021-2027 г.
Програмата е насочена към преодоляване на предизвикателствата в сферата на пазара на труда и на пречките пред социалното включване на уязвими групи от обществото. Тя е основен инструмент на ЕС за инвестиране в хората и за изпълнение на Европейския стълб на социалните права. Програмата ще допринася за изпълнението на Националната програма за развитие България 2030 г. За спазване регламентите на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+), ПРЧР следва да спази следната тематична концентрация:
- най-малко 25 % от средствата от ЕСФ+ следва да бъдат разпределени за специфичните цели в областта на политиката на социално приобщаване;
- най-малко 5 % от средствата от ЕСФ+ следва да бъдат разпределени за подкрепа на целеви действия и структурни реформи за справяне с детската бедност;
- най-малко 15 % от средствата от ЕСФ+ следва да бъдат разпределени за целеви действия и структурни реформи в подкрепа на заетостта сред младите хора;
Насоките на ПРЧР са структурирани в четири основни приоритета, всеки от тях със своите специфични цели (СЦ).
ПРИОРИТЕТ „Насърчаване на заетостта и развитието на умения“ - 4 СЦ;
Той е насочен към преодоляване на предизвикателствата, свързани с пазара на труда, заетостта, качеството на работните места и пригодността на предприятията и работната сила към променящите се изисквания към уменията и условията на труд. Приоритет 1 ще допринася за постигането на целите на Споразумението за партньорство и Националната програма за развитие България 2030г.
ПРИОРИТЕТ 2 „СОЦИАЛНО ВКЛЮЧВАНЕ И РАВНИ ВЪЗМОЖНОСТИ“- 2 СЦ;
Вторият приоритет е насочен към насърчаване на социалното включване, повишаване качеството на живот, интегрирани мерки и подходи, с подкрепа за възрастните лица и лицата с увреждания, както и тези със специални потребности и други уязвими групи, вкл. и деца, както и към активно приобщаване и равни възможности за по-добрата пригодност за работа.
ПРИОРИТЕТ 3 „ТЕРИТОРИАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ“- 6 СЦ;
Третият приоритет е насочен към преодоляване на предизвикателствата в сферите на пазара на труда и социалното включване на регионално ниво.
ПРИОРИТЕТ 4 ТЕХНИЧЕСКА ПОМОЩ
Чрез Техническа помощ ще се подпомагат всички действия на УО на ПРЧР, необходими за ефективното, ефикасното и целесъобразното изпълнение на заложените цели и индикатори на програма.
Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ) отговаря на стратегическите потребности и приоритети на България за прилагането на обща политика за развитието на научните изследвания и иновациите в полза на ускореното икономическо развитие на страната. Програмата е един от инструментите за постигане на тези цели заедно с интервенциите, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и национални инструменти - Национален иновационен фонд, Фонд “Научни изследвания“, Национални научни програми.
Програмата допринася за постигането на Цел на политика 1 "По-интелигентна Европа чрез насърчаване на иновативния и интелигентен икономически преход“ чрез следните специфични цели:
· Специфична цел (i) развитие и засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на внедряването на модерни технологии. Водещата цел на интервенциите в първия приоритет на програмата е засилване на приноса на научните изследвания и иновациите към по-високото икономическо развитие на страната. Интервенциите са групирани в три приоритетни направления:
- Устойчиво развитие на националния капацитет за научни изследвания и иновации;
- Трансфер на технологии и знания; и
- Европейска интеграция и интернационализация.
· Специфична цел (ii) усвояване на ползите от цифровизацията за гражданите, дружествата, изследователските организации и публичните органи;
· Специфична цел (iv) развитие на умения за интелигентна специализация, индустриален преход и предприемачество.
ПНИИДИТ подкрепя приоритетите на политиката, определени в Споразумението за партньорство, свързани с:
• Повишаване на качеството, капацитета и продуктивността на научноизследователската и иновационна екосистема;
• Повишаване на темповете на цифровизация на публичния сектор в полза на гражданите и бизнеса, и
• Има допълващ ефект по отношение на приоритетите, свързани с устойчивия растеж на предприятията, развитието на предприемаческата екосистема и бизнес среда и цифровизация на предприятията.
Програмата ще работи за повишаване потенциална на страната ни в областта на научни изследвания и иновации, електронно управление, киберсигурност.
Основната цел на Плана за възстановяване и устойчивост е да способства икономическото и социално възстановяване от кризата, породена от пандемията от COVID-19. В преследването на тази цел правителството изработи набор от мерки и реформи, които не само да възстановят потенциала за растеж на икономиката, но и да го развият и повишат.
В основата си Планът за възстановяване и устойчивост има четири приоритетни направления:
- Иновативна България съдейства в областта на:
- Образование и умения;
- Научни изследвания и иновации;
- Интелигентна индустрия.
- Зелена България подкрепя развитието на:
- Нисковъглеродна икономика;
- Биоразнообразие;
- Устойчиво селско стопанство.
- Свързана България Предвижда се осигуряване на подкрепа за реформи на национално ниво при:
- Цифрова свързаност;
- Транспортна свързаност;
- Местно развитие.
- Справедлива България предвижда законодателни инициативи в следните направления:
- Бизнес среда
- Социално включване
- Здравеопазване
Програма за развитие на селските райони (ПРСР)

Ние от Greyton сме готови да ви съдействаме за успешното преминаване на всеки един от посочените етапи!