Някои от новите моменти в сравнение с предходните програмни периоди, които залягат като приоритети в Споразумението и които касаят частния бизнес са:
-ускорена цифровизация на предприятията;
-подкрепа за въвеждане на нисковъглеродни, ресурсно и енергоефективни технологии в процеса на производство;
-развитие на пазара на електромобили;
-активни мерки за придобиване на дигитални умения;
-други;
За постигане на новите приоритети ще се осигурят свежи ресурси за инвестиции в икономиката и за развитие на социалната политика на България.
Многогодишната финансова рамка за усвояване на европейските средства предвижда 16,7млрд евро да бъдат разпределени в осъществяване на мерки и политики. Отличителен момент е и финансирането, което България очаква по Националния план за възстановяване и устойчивост Next Generation в размер на допълнителни средства 12,2млрд евро, които ще бъдат разпределени под формата на безвъзмездни средства и заеми. Отново, както и през предходния програмен период 2014-2020, тенденциите за частната икономика ще бъдат насочени към подобряването на икономическия потенциал на малките и средни предприятия – приоритет при всички оперативни програми за период 2021-2027.
Дългосрочният бюджет на ЕС заедно с NextGenerationEU- временния инструмент за стимулиране на възстановяването, ще бъдат най-големият пакет от стимули, финансиран някога в Европа. Възстановяването на Европа след COVID-19 ще бъде подпомогнато с общо 2,018 трилиона евро. Цели се изграждането на една по-екологична, по-цифрова и по-устойчива Европа.
Обхвата и структурата на Плана за възстановяване и устойчивост включва следните приоритети:
-Иновативна България;
-Зелена България;
-Свързана България;
-Справедлива България.
И през новия програмен период ще продължи финансирането по някои от най-атрактивните за бизнеса европейски програми като:
Програма за развитие на човешките ресурси
Програмата е с увеличен ресурс за младежите, предприемачеството и социалните мерки. Подкрепата от ПРЧР е насочена към преодоляване на предизвикателствата в сферата на пазара на труда и на пречките пред социалното включване и равните възможности на уязвими групи от обществото.
- Бюджет: 1.613 млрд. евро
- Приоритети:
-Насърчаване на заетостта и развитието на умения;
-Социално включване и равни възможности;
-Териториални инвестиции;
Оперативна програма за иновации и конкурентоспособност
Програмата за иновации и конкурентоспособност за периода 2021-2027 г. е пряко насочена към постигането на интелигентен и устойчив растеж на българската икономика, както и осъществяването на индустриална и иновационна трансформация.
- Бюджет: 1.32 млрд. евро
- Приоритети:
-Иновации и растеж;
-Кръгова икономика;
-Подкрепа за интегрирано териториално развитие.
Програма за развитие на селските райони
Ще продължи да съществува и широко познатата ПРСР. Към настоящия момент все още се разработва стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони чрез редица инициативи за обществено обсъждане.
- Бюджет: 5 млрд. евро за директни плащания и 1.9 млрд. евро за развитие на селските райони (РСР)
С настъпването на новия програмен период пред български бизнес ще се открият редица нови възможности за субсидиране на различни проекти и идеи. Вливането на свежи средства в икономиката на страната, ще позволи да се реализират широк кръг от нови инвестиции.
Източници на информация:
Националния план за възстановяване и устойчивост Next Generation; ОПИК; ОПРЧР; Европейска комисия;
Автор:Калина Пападопулова