Предстояща процедура за безвъзмездна финансова помощ
Преход към кръгова икономика
Основната цел на настоящото направление е подпомагане на предприятията за преход към кръгова икономика чрез въвеждане на кръгови модели на производство и потребление, стандартизиране в областта на околната среда и насърчаване на технологии, свързани с рециклиране и повторна употреба на отпадъци, ремонт и използване на продукти на биологична основа.
Общ размер на инвестициите за периода – 360 000 000 лева
Съфинансиране от Инструмента за възстановяване и устойчивост– 180 000 000 лева.
Подкрепа за подобряване на ресурсната/материалната ефективност и цялостен преход към постигане на кръгов модел в МСП, в т.ч. преход към екологичен и кръгов дизайн, въвеждане на конкретни кръгови бизнес модели
Допустими кандидати са предприятията (МСП и големи) от сектор С Преработваща промишленост
Допустими разходи:
-Физически капитал (закупуване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи)
-Труд (разходи за консултантски услуги от инженерно-технически характер, изготвяне на анализ ресурсната ефективност и въглеродната интензивност на предприятието и възможните решения за подобряването им)
-Технология (разходи за придобиване на НМДА – специализиран софтуер и компютърни приложения)
Дейностите, финансирани по това направление, включват:
- Проекти, свързани с технология за преработка на отпадъци в предприятията, образувани от собствената им дейност, включително текстил, полимерни и каучукови отпадъци, електроуреди и др.
- Дейности, свързани с ограничаване и намаляване на пластмасовите опаковки и пластмасовите изделия за еднократна употреба, внедряване на технологии за осигуряване на съответствие на пластмасовите изделия с европейските изисквания за пластмасите за еднократна употреба,внедряване на многократни и алтернативни продукти и материали, вкл. биоразградими/рециклируеми/зелени опаковки.
- Дейности, свързани с намаляване на използваните суровини и материали, използване на алтернативни такива,както и на естествени и възобновяеми биоресурси вместо синтетични суровини в производството с цел намаляване на отпадъчния отпечатък върху природните ресурси и преход към биоикономика, в това число дейности по преработка на етерични масла и масла от растения в лекарства, хранителни добавки и др.; заместване на материали на фосилна основа с такива на биологична основа, рециклируеми и морски биоразградими материали; методи за биорегенерация в съответните вериги за създаване на стойност. Не е допустимо финансиране на производители на биоресурси като етерични масленодайни растения, дървесина и т.н.
- Дейности, свързани с подобряване качеството на продуктите и тяхната устойчивост, в това число подпомагане на предприятията за въвеждане на екологични стандарти спрямо входящи материални потоци, схеми за намаляване на химичните консерванти в храните, премахване на опасни вещества, удължаване на живота на продуктите.
- Подобрения в информираността на крайния потребител за веригата на производство, в това число етикетиране с ключови характеристики - CO2, вложен в производството, използвана вода, наличие на биобазирани продукти и др.
Насоченост на подкрепата:
- МСП и големи предприятия от сектор C “Преработваща промишленост“, вкл. партньорство между тях за целите на постигане на промишлена симбиоза.
Индикативен размер на помощта за индивидуален проект:
-до 1 000 000 лева за големи предприятия,
-до 750 000 лева за средни предприятия,
- до 550 000 лева за малки предприятия и до 350 000 лева за микро предприятия.
Очакван подбор на проектни предложения: 1-во тримесечие на 2023 г.
_______________________
За подготовка на проектни предложения:
office.greyton@gmail.com
www.greyton.eu