Как се създава успешна идея за Европроект
Информацията е сила. Всички знаем това. Но когато става въпрос за финансиране на идея по европроект е трудно да се ориентираме в морето от информация. Каналите са много, а написаното не е съвсем ясно. Тази статия има за цел да ви помогне, ако вече имате идея за вашия бизнес, която искате да финансирате по европейските програми, но не знаете от къде да започнете.
Първо и най важно е да конкретизираме каква точно е идеята. Вземете лист и я напишете. Например – планирам да създам бизнес за производство на дрехи и спрете до тук. Тази информация не ни носи нищо като стойност. Първият въпрос към вас е какво знаете вие за производството на дрехи, наясно ли сте с цялостния процес по създаване на идея, разкрояване, ушиване, дистрибуция и т.н? Имате ли предходен опит в тази област, познавате ли законовата рамка, по която следва да се ръководи този бизнес?
В този случай говорим за стартиране на изцяло нов бизнес – стартиращ проект. Повечето програми подкрепят вече функциониращи бизнеси, въпреки това отделни процедури предоставят и такава възможност за подкрепа на стартиращ бизнес при определени условия.
Тук идва конкретизацията на идеята, например. Планирам да създам бизнес за производство на дрехи. Притежавам работно помещение, отговарящо на изискванията за подобен вид дейност. Бизнесът ще се съсредоточи в производство на мъжки официални костюми тип конфекция, ще се предлагат също така допълнителни аксесоари – ризи, вратовръзки, папийонки, шапки, кърпички. Предвиждаме първоначално да бъдат изработвани по 400 костюма на месец. За целта ще са ни необходими – 1бр. маса за кроене, 3 бр.шевни машини, 2бр машини за оверлог, 1 бр. гладачна дъска, 6 бр.щендери закачалки и. тн. За производството на продукцията ще е необходимо да бъдат назначени 4 работника, на длъжност. Стойността на предвиденото за закупуване оборудване ще възлиза на около.., за работни заплати ще са ни необходими (сума). Тези средства ще послужат за стартиране на дейността. Кой ще осигури материалите за производство, какво количество платове и други консумативи са необходими, на каква стойност. След като сме произвели продукцията имаме ли идея как ще я реализираме т.е. на кого ще я продаваме, как ще организираме дистрибуцията, предвижда ли се износ, в какви граници са цените на продаваните вече на пазара подобно стоки, колко би ни струвала нашата стока като себестойност.
Това е една идея за проект. Сами виждате, че тя е един добре обмислен в детайли бизнес план. Колкото е по-ясна идеята като начин на осъществяване и себестойност, толкова повече шанс има да се превърне в успешен проект за финансиране.
Още по-добър вариант на бизнес идея е следния– притежавам бизнес, свързан с изработката на дрехи и желая да създам нов вид производство към него –чанти и аксесоари. Във втория случай кандидатът вече притежава работещ бизнес и желае да го доразвие. Това показва на финансиращата програма, че неговата идея вече има развитие, съответно фирмата има опит в тази сфера и средствата по Европейската програма, за която той кандидатства биха се усвоили успешно и биха постигнали преследвания резултат от изпълнението на проекта.
Какво друго може да се финансира по Европейските програми?
Всеки един проект е индивидуален и уникален по своята същност. Средствата по Европейските програми обикновено се отпускат с дадена насоченост т.е. програмата, която ще осигури финансирането преследва някаква цел. За да се финансира вашата идея за проект, тя трябва да допринася за постигане на целта на донора на средства. Казано по-просто, за да получите финансиране целта на програмата трябва да съвпада в основни линии с вашата основна цел. Какво може да цели програмата –примери отнасящи се до финансиране на бизнеса:
- да създаде работни места (в някои случай на определени целеви групи – хора с увреждане, безработни лица, младежи до 29г, безработни над 54г. и др.)
-да подобри енергийната ефективност на икономиката
-да подобри нивото на дигитализация, цифровизация и технологичен напредък
-да предостави обучения на служителите
-да финансира научно-развойна дейност и да стимулира нови технологични производства
-да оптимизира производствения процес чрез въвеждането на нови и съвременни процеси по безотпадно производство, развитие на така наречената кръгова икономика
- да допринесе за развитие на по-бедни и недотам развити райони, с цел изравняване на стандарта с общоевропейските стандарти
-за оборотен капитал, в случай на извънредни бизнес аномалии за засегнатите бизнеси(както пандемията COVID19)
- други
След като вече сме избистрили нашата идея в детайли, предстои да се потърси подходяща програма, за да осигурим финансиране. Тук ще ви помогнат нашите консултанти. Те вече са проучили и периодично следят всички новини за предстоящи процедури. Дори да няма подходяща програма отворена за кандидатстване, идеята се запазва в регистър и когато се открие такава възможност се пристъпва към същинската подготовка на проект. Да се подготви и подаде един КАЧЕСТВЕН проект изисква време и усилия, но най-вече знания. За щастие ние имаме опита и голямото желание да работим за това, да видим реализирана точно вашата проектна идея J Така че, ако имате вече идея, пишете ни, за да помислим заедно как можем да я осъществим.