Дефиницията за възстановим и невъзстановим ДДС е дадена в ЗДДС, Правилника за прилагане на ЗДДС, ЗУСЕСИФ, както и в Указанията за ДДС – документ за информация, който често присъства в пакета с документи към процедурите.
Бенефициентите (получателите на безвъзмездна финансова помощ) следва да определят ДДС по получени доставки на стоки и/или услуги или извършени плащания в изпълнение на проект , финансиран от оперативна програма в следните две категории - възстановим или невъзстановим ДДС.
Възстановимият ДДС следва да отговаря на следните условия:
- Бенефициентът и доставчикът на стоките или услугите, необходими за изпълнението на проекта са регистрирани по ЗДДС лица. Бенефициентът се третира като данъчно задължено лице по ЗДДС.
- когато за облагаеми доставки на стоки и или услуги, попадащи в обхвата на извършваните дейности по проекта, бенефициентът има право на приспадане на данъчен кредит – изцяло или частично.
Възстановимият, или частично възстановимият ДДС е недопустим за финансиране разход по проект към процедура за предоставяне на европейско финансиране.
За невъзстановим ДДС се определя данъкът в случай, че:
- Бенефициентът не е регистрирано по ЗДДС лице или
- е регистирано по чл.97а, чл.99, чл.100а ЗДДС (при вътреобщностно придобиване на стоки или услуги)
- при доставки на стоки или услуги, когато те са безвъзмездни или освободени от ДДС на други основания от същия или друг закон;
Във всички случаи, когато правото на данъчен кредит за конкретната доставка не е налице, независимо от правното основание за това, ДДС се счита за невъзстановим. Тогава той е допустим за финансиране разход по програмата.