Грантова схема за инвестиции за комбиниране на възобновяеми източници за електрическа енергия за собствено потребление със съоръжения за локално съхранение.
Насоченост на подкрепата: МСП, малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация от всички сектори с изключение на предприятиятаот сектор D “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ и сектор А Селско, горско и рибно стопанство.
Общ размер на инвестициите за периода – 400 000 000 лева
Съфинансиране от Инструмента за възстановяване и устойчивост–200 000 000 лева.
Разходи на ниво краен получател – МСП
- Изграждане/рехабилитация на инфраструктура (СМР)
- Физически капитал (закупване на машини и съоръжения)
- Труд (разходи за трудови възнаграждения, консултантски услуги)
- Технология (разходи за придобиване на НМДА – патенти, софтуер)
Подкрепата на ниво отделно предприятие за изграждане на електрически мощности от ВИ за собствено потребление не може да надхвърля 1 МW.
Кога ще се подават проектни предложения: Очаква се процедурата да стартира до края на 2022г.
Поради очакваното увеличение на свързаните възобновяеми източници с неравномерен и периодичен режим на производство на електроенергия (слънчева фотоволтаична енергия), в съответствие с целите за дял от възобновяеми енергийни източници и за гарантиране на сигурността на системата, е необходимо да бъдат мобилизирани значителни инвестиции, които да повишат нейната гъвкавост, в т. ч. технологии и съоръжения за съхранение на енергия, гъвкав капацитет и управление на търсенето. По отношение на съхранението на електрическа енергия, възможностите са чрез подпомагане на комбинацията от нови ВЕИ за собствени нужди с местни съоръжения за съхранение на електрическа енергия в зависимост от подходящо технологично решение за съответните проекти.
Целта на тази мярка е да допринесе за постигане на горепосоченото решение, според което изграждането на нови мощности за електрическа енергия от ВИ ще бъде съчетано с локалното съхранение на енергия.
Мярката се явява допълваща на Схемата в подкрепа на изграждането на минимум 1.7GW ВЕИ и батерии в България, която също е планирано да бъде изпълнена по линия на Плана за възстановяване и устойчивост и е отворена към всякакъв вид ВЕИ технологии. Задължителен елемент е придобиването на технологии и съоръжения за съхранение, което допринася за баланса в произведената мощност и свежда до минимум един от недостатъците на възобновяемите източници, а именно непостоянното производство.
В тази връзка на МСП по настоящата мярка ще бъде осигурена възможност за придобиване на активи, свързани с инсталиране на системи за електрическа енергия от ВИ за собствено потребление, в комбинация със съоръжения за локално съхранение на произведената енергия с прекъсваем и неравноморен режим на работа.
Предвид времевия хоризонт на Плана за възстановяване и устойчивост, може да се очаква кандидатите да бъдат компании, които въвеждат съоръжения за производство на ВЕ за собствено потребление с неравен и периодичен режим на производство на електроенергия (слънчева фотоволтаична енергия, вятър и др.),като се има предвид, че такива проекти имат конкурентно предимство по отношение на инвестициите, насочени към продажби на пазара на електроенергия на едро.
От схемата са изключени акумулатори за съхранение на електроенергия за превозни средства (електромобили и др.), които се предвижда да бъдат подкрепени по други проекти.
За информация и подготовка на проектни предложения:
www.greyton.eu
office.greyton@gmail.com
Източник на информация: https://nextgeneration.bg/