МИНИСТЕРСТВО НА ИНОВАЦИИТЕ И РАСТЕЖА
Национален план за възстановяване и устойчивост
Компонент „Интелигентна индустрия“
Програма за икономическа трансформация
Процедура за получаване на безвъзмездни средства
BG-RRP-3.006 „Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията”
Целта на процедурата е предоставяне на безвъзмездни средства за изграждане на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление, комбинирани с локални съоръжения за съхранение на енергия, с което да се насърчи прехода на частния сектор към екосъобразна дейност.
Инвестицията е за нови ВЕИ за собствени нужди до 1 MW (мегават) с местни съоръжения за съхранение на електрическа енергия.
Мярката е насочена единствено към слънчева фотоволтаична енергия и има като задължителен елемент придобиването на технологии и съоръжения за съхранение под формата на батерии.
Общият размер на средствата по процедура е 200 000 000 лева (102 258 376.24 евро).
Важно: Инсталираната мощност на изградената фотоволтаична система за собствено потребление в рамките на предложението за изпълнение на инвестиция не следва да надвишава повече от 2 (два) пъти размера на предоставената мощност (съгласно удостоверение за предоставена мощност, издадено от електроразпределителното дружество (ЕРД) или договор с ЕРД за предоставена мощност на кандидата), но не повече от 1 MW.
Локалните съоръжения за съхранение на енергия (батерии), следва да са с общ минимален капацитет(в kWh) равностоен на съхранение с продължителност от поне 1 (един) час за поне 100% от инсталираната мощност на фотоволтаичната система, изградена по настоящата процедура.
Като отговарящи на изискването биха се приели например и батерии с общ минимален капацитет (в kWh) на съхранение с продължителност от поне 2 (два) часа за поне 50% от инсталираната мощност на фотоволтаичната система, или батерии с общ минимален капацитет (в kWh) на съхранение с продължителност от поне 4 (четири) часа за поне 25% от инсталираната мощност на фотоволтаичната система, и т.н.
ВАЖНО:Батериите задължително следва да бъдат свързани към изградената по настоящата процедура фотоволтаична система, и да съхраняват енергия от нея.
Фотоволтаичната система с батерии трябва да се изграждат върху сграда/имот, която/който е изцяло собственост на кандидата. В случай на сграда, същата следва да е въведена в експлоатация към датата на кандидатстване.
ИЛИ
Фотоволтаичната система с батерии трябва да се изграждат върху сграда, за която единствено кандидатът има учредено право на строеж. Сградата, за която има учредено право на строеж,следва да е въведена в експлоатация към датата на кандидатстване.
Инвестицията не може да се изпълнява върху сграда/имот, които се ползват от кандидата чрез договор за наем или концесия.
! Произведената енергия от фотоволтаичната система не може да бъде предмет на търговска сделка за покупко-продажба през периода на устойчивост (5 (пет) години от въвеждане в експлоатация на фотоволтаична система).
Произведената електрическа енергия от изградената по проекта фотоволтаична система следва да не е по-малко от 260 kWh на годишна база за всеки 1 kW инсталирана мощност на енергийното съоръжение
Минимален размер на безвъзмездното финансиране за предприятие 75 000 лева
Максимален размер на безвъзмездното финансиране за предприятие 1 000 000 лева
ВАЖНО: В допълнение, максималният размер на заявеното безвъзмездно финансиране за индивидуално предложение за изпълнение на инвестиция НЕ следва да надвишава:
- за микропредприятия: 90% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- за малки предприятия: 60% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- за средни предприятия: 25% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.;
- за малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация: 10% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
Процент на съфинансиране
Максимален интензитет на помощта за дейности извън ЮЗР
- Микро и малки предприятия: 50%
- Средни предприятия: 50%
- Малки дружества и дружества със средна пазарна капитализация:45%
Максимален интензитет на помощта за дейности в ЮЗР
- Микро и малки предприятия: 50%
- Средни предприятия: 45%
- Малки дружества и дружества със средна пазарна капитализация:35%
Допустими кандидати:
1) Да са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или да са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство.
Клонове на юридически лица, регистрирани в България, не могат да участват в процедурата чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получателипоради липсата на самостоятелна правосубектност
2) Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г.
3)Да са микро-, малки и средни предприятия по смисъла на чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия и Препоръка на Комисията от 6 май 2003 г. относно определението за микро-, малки и средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация или дружества със средна пазарна капитализация.
4)Да са реализирали нетни приходи от продажби за 2021 финансова година в зависимост от категорията на предприятието-кандидат, както следва:
- Микропредприятие≥ 80 000 лева
- Малко предприятие≥ 200 000 лева
- Средно предприятие≥ 800000 лева
- Малко дружество със средна пазарна капитализация или дружество със средна пазарна капитализация≥ 3 000000 лева
5)Да са заявили подкрепа за основната си икономическа дейност съгласно Класификацията на икономическите дейности – КИД-2008
По настоящата процедура НЕ могат да участват и да получат безвъзмездно финансиране предприятия, чиято основна икономическа дейност попада в следните сектори съгласно КИД-2008:
- сектор А „Селско, горско и рибно стопанство“ и
- сектор D “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“.
- сектор K „Финансови и застрахователни дейности“
- сектор О „Държавно управление“
- сектор Т „Дейности на домакинства като работодатели; недиференцирани дейности на домакинства по производство на стоки и услуги за собствено потребление“ и
-сектор U „Дейности на екстериториални организации и служби“,съгласно КИД-2008 на НСИ
- микропредприятия по смисъла на чл. 3-4 от Закона за малките и средните предприятия, които имат седалище или клон със седалище на територията на селски район и са заявили за подпомагане дейности по предложението за изпълнение на инвестиция, които ще се осъществяват в община на територията на селските райони в Република България
- предприятия, чиято основна икономическа дейност е в областта на преработката и/или маркетинга на горски продукти (производството на дърва за горене, изделия от корк, слама и материали за плетене, както и производството на пелети (които са част от код С16.29) са недопустими. Недопустим за подкрепа е и код С16.10 „Разкрояване, рендосване и импрегниране на дървен материал“ от КИД-2008
Недопустими са и предприятия,чиято основна икономическа дейност съгласно КИД 2008 (Приложение 9) попада в Сектор С „Преработваща промишленост“- раздел 10 „Производство на хранителни продукти” и раздел 11 „Производство на напитки”, както следва:
- 10.1 „Производство и преработка на месо; производство на месни продукти, без готови ястия”;
- 10.2 „Преработка и консервиране на риба и други водни животни, без готови ястия”;
- 10.3 „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци, без готови ястия”;
- 10.4 „Производство на растителни и животински масла и мазнини”;
- 10.5 „Производство на мляко и млечни продукти”;
- 10.6 „Производство на мелничарски продукти, нишесте и нишестени продукти”;
- 10.83 „Преработка на кафе и чай”, ограничението се отнася само в случаите, когато дейността на кандидата е свързана с производство на билков чай(мента, върбинка, лайка и други);
- 10.84 „Производство на хранителни подправки и овкусители“;
- 10.91 „Производство на готови храни за животни”;
- 11.02 „Производство на вина от грозде”;
- 11.03 „Производство на други ферментирали напитки”.
Допустими дейности:
Изграждане на нови фотоволтаични инсталации до 1 MW за производство на енергия от възобновяеми източници за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия (батерии).
ВАЖНО: Изградените по настоящата процедура фотоволтаични системи за производство на електрическа енергия в комбинация със съоръжения за локално съхранение на енергия (батерии)следва да отговарят най-малко на техническите изисквания, посочени в Приложение 14 „Минимални технически изисквания към фотоволтаичната система и съоръженията за локално съхранение на произведената енергия (батерии)“ или да са с по-добри параметри от посочените в Приложение 14.
Допустими по настоящата процедура са следните видове разходи:
Разходи за изграждане на фотоволтаична система до 1 MW за собствено потребление в комбинация със съоръжения за локално съхранение на произведената енергия (батерии).
В обхвата на допустимите разходи могат да се включат:разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА);разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА);разходи за строително-монтажни работи на покрив/фасадана сграда или върху недвижим имот към нея; и разходи за консултантски услуги от инженерно-технически характер. Всички посочени разходи следва да са необходими и пряко свързани с изгражданите фотоволтаични системи в комбинация с батерии.
ВАЖНО: Всички разходи по инвестицията следва да са извършени от един изпълнител (юридическо лице).
ВАЖНО:Разходи за изграждане единствено на фотоволтаична система или закупуване единствено на съоръжения за съхранение на енергия (батерии) са недопустими.
Пределна (максимална) цена за изграждане на фотоволтаична система до 1 MW за собствено потребление в комбинация със съоръжения за локално съхранение на произведената енергия (батерии) в размер на до3 000 лева без ДДС за всеки 1 kW инсталирана мощност на енергийното съоръжение (фотоволтаична система в комбинация с батерии).
Минимален и максимален срок за изпълнение на предложението за изпълнение на инвестиция:
Продължителността на всякопредложение за изпълнение на инвестиция не следва да надвишава 18 (осемнадесет) месеца, считано от датата на влизане в сила надоговора за финансиране с крайния получател.
Крайният срок за подаване на предложения за изпълнение на инвестиции по настоящата процедура е 16:30 часа на 15.05.2023 г.
За подготовка на проектни предложения:
0888 779 838