Националната стратегическа рамка на Плана за възстановяване и устойчивост в насоченост Зелена България има определена национална цел за дял на енергията от възобновяеми източници (ВИ) в брутното крайно потребление на енергия до 2030 г. да е 27.09%. За сектор електроенергия е определен 30.33% дял за постигане на тази цел. Прогнозите са този дял да бъде постигнат чрез увеличаване на инсталираните мощности на ВЕИ централи с до 3 000 MW, като към 2030 г. се прогнозира към електроенергийната система да са присъединени 6 973 MW ВЕИ централи.
За постигане на националната цел е посочена необходимостта от целенасочени инвестиции в преносната електроенергийна мрежа на страната, които да позволят техническото присъединяване и интегриране на тази енергия в електроенергийната система при запазване критериите за сигурност.
Предвидени са мерки за насърчаване въвеждането на ВИ както за бизнеса, така и за домакинствата. За бизнеса са предвидени инвестиции за насърчаване комбинирането на нови ВИ с локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия в зависимост от подходящото технологично решение за съответните проекти и възможности за внедряване на екологични решения в посока кръгова икономика и намаляване на емисиите от CO2 (Програма за икономическа трансформация). Програмата за финансиране на единични мерки за енергия от възобновяеми източници в еднофамилни сгради и многофамилни сгради, които не са свързани към топлопреносни и газопреносни мрежи, ще насърчи въвеждането на ВИ.
Какво е предвидено за БИЗНЕСА:
Предвидени са инвестиции по схема за подкрепа изграждането на минимум 1.7GW ВЕИ и батерии с бюджет 878млн.лв. по компонент Нисковъглеродна икономика. Средствата са предназначени за схеми по частично финансиране на проекти.
Бенефициент ще бъде Министерство на Енергетиката, който ще се явява оператор / администратор на държавна помощ, която ще бъде предоставена на участниците под формата на грант за част от капиталовите разходите. Преди влизането в сила на схемата за подпомагане на капиталовите инвестиции на предприятията, схемата предварително ще бъде приведена в съответствие с правилата за държавна помощ.
Целта на проекта е интегрирането в мрежата на по-висок процент на възобновяеми енергийни източници с минимум 1,7 GW, съчетано с минимално необходимия капацитет за съхранение на електроенергията (батерии).
Проектът ще се осъществи на база на шест тръжни процедури на всеки 6 месеца (започвайки от първото тримесечие на 2022), всяка от които ще цели изграждането на минимален капацитет от 285MW инсталирана мощност от възобновяеми енергийни източници.
До търговете ще се допускат всички ВЕИ технологии, насърчавайки конкуренцията между различни оператори, местоположения и технологии. За да се избегне участието само на големи проекти 25% от бюджета на всеки търг или около 70MW от общо 285MW на всеки търг ще са отделени за малки малки ВЕИ проекти (под 5MW).
Офертите на инвеститорите ще бъдат класирани, като се започне от най-ниската безвъзмездна помощ за искан MWh.
Изискването за инвеститорите във всеки кръг ще бъде да се изгради ВЕИ електроцентрала с допълнително решение за съхранение (батерия), което да може да изглади производството на ВЕИ. Батерията трябва да има продължителност най-малко 4 часа и мощност от най-малко 25% от общия инсталиран капацитет на централата, т.е. минималното изискване за съоръжение за генериране на 100MWp би било литиево-йонна батерия 25MW / 100MWh.
Какво е предвидено за ДОМАКИНСТВАТА:
Превдидени са и мерки, насочени към домакинствата чрез
- Програма за финансиране на единични мерки за енергия от възобновяеми източници в еднофамилни сгради и многофамилни сгради, които не са свързани към топлопреносни и газопреносни мрежи
Бенефициенти: Български домакинства, притежатели на самостоятелни обекти, които не са свързани към топлопреносни и газопреносни мрежи. Министерството на енергетиката ще сключва договори с общините бенефициенти, които разпределят финансовия ресурса на своята територия.
Очаква се кандидатстването на домакинствата да започне през последното тримесечие на 2022г.
Програмата цели да повиши използването на енергия от възобновяеми източници при крайното потребление на енергия в сектор домакинства чрез финансиране закупуването на нови слънчеви системи за битово горещо водоснабдяване и фотоволтаични системи.
Предвидено е финансирането на два вида мерки за използване на възобновяема енергия от домакинствата:
- Изграждане на слънчеви системи за битово горещо водоснабдяване. Максималният размер на безвъзмездното финансиране на отделно домакинство се предвижда да е 60% от стойността на системата, но не повече от 1 176.50 лева, а за домакинство, което получава енергийни помощи – 100% от стойността на системата, но не повече от 1 960.83 лв.;
- Изграждане на фотоволтаични системи, вкл. с акумулиране на до 4 kW. Максималният размер на безвъзмездното финансиране на отделно домакинство се предвижда да е 60% от стойността на системата, но не повече от 6 260.50 лева, а за домакинство, което получава енергийни помощи – 100% от стойността на системата, но не повече от 10 434.17 лева.
Инсталираните машини и съоръжения трябва да бъдат нови – „втора ръка“ не са допустими за финансиране.
Едно домакинство може да кандидатства само за една от двете мерки.
Общият планиран ресурс е 240.0 милиона лева (140.0 милиона лева за сметка на Инструмента за възстановяване и устойчивост и 100.0 милиона лева национално съфинансиране, вклч. 90.0 милиона лева собствено финансиране от крайните ползватели на помощта) с период на изпълнение 2022-2025 г.
Държавна помощ: Крайни бенефициенти по дейностите от проекта са домакинства и не се прилага режим на държавна помощ.
______________________________________
Планирани Реформи в тази връзка са:
- Стимулиране на производството на електроенергия от ВЕИ и подпомагане на процеса по декарбонизация, чрез модернизация и дигитализация на електропреносната мрежа, вкл. „net metering”, и чрез намаляване на административната тежест при присъединяването и оперирането на ВЕИ
Приоритети:
1. Опростена процедура за сключване на двустранни сделки (Q1/2022)
Създаване на възможност и прилагане на опростена процедура за сключване на двустранни сделки за покупко-продажба на електроенергия между нови производители на ВЕИ (въведени в експлоатация след 31 декември 2020 г.) и потребителите чрез изменения в Закона за енергетиката и Правилата за търговия с електрическа енергия, издадени от КЕВР;
2. Стимулиране на търсенето на енергия произведена от нови ВЕИ централи, чрез прецизиране на процедура за освобождаване от задължението за заплащането за заплащане на цена „задължение към обществото“ (Q1/2022)
Изясняване на правната рамка по отношение на процедурата за освобождаване от задължението за заплащане на цена „задължение към обществото“ за количествата електроенергия закупени от ВЕИ централи, въведени в експлоатация след ноември 2019 г., със законодателни изменения в Закона за енергетиката и Правилата за търговия с електроенергия, издадени от КЕВР;
____________________________
Плана за възстановяване и устойчивост предвижда също така мерки за енергийна ефективност в сграден фонд.
Бенефициенти: Сдружения на собствениците, които в партньорство с общината реализират проекта;
____________________________
Източник на информация: План за възстановяване и устойчивост